Rubel rośnie w stosunku do dolara w związku z możliwym złagodzeniem sankcji

Rubel wzrasta w stosunku do dolara we wtorek po południu i traci w stosunku do euro na tle silnego korygującego wzrostu europejskiej waluty na rynku Forex – do regionu 1,025 USD, twierdzą eksperci. Jednocześnie zwracają uwagę, że ewentualne złagodzenie sankcji przez UE sprzyja pozytywnemu nastrojowi w dynamice rubla.


Kurs dolara z rozliczeniami „jutro” o godzinie 16.20 czasu moskiewskiego spadł o 40 kopiejek – do 55,94 rubla, euro wzrosło o 5 kopiejek, do 57,2 rubla. Wcześniej we wtorek dolar spadł do maksimum do 54,86 rubla, euro – do 55,94 rubla.

W tym samym czasie kurs juana z rozliczeniami „jutro” spada o 11 kopiejek do 8,33 rubli, a do tego czasu wolumen obrotu nim wyniósł 30,7 mld rubli wobec 50,5 mld za euro i 98,7 mld za dolara.

Rosyjska waluta we wtorek nadal umacniała się w stosunku do dolara, odrabiając zbliżający się szczyt okresu podatkowego w lipcu. Eksperci szacują łączne wpłaty do budżetu w tym miesiącu na 3,2 biliona rubli.

Jednocześnie duża nadwyżka handlowa Federacji Rosyjskiej utrzymuje cenę ropy, która utrzymuje się na poziomie 105 USD za baryłkę Brent, choć w ciągu dnia spada o 1,5% do 104,5 USD. Sytuacja wokół perspektyw światowej gospodarki i ryzyko recesji nadal wpływają na oczekiwania dotyczące popytu na ropę.

Dodatkowym pozytywem dla rubla jest zamiar UE złagodzenia sankcji nałożonych na niektóre rosyjskie banki w celu ułatwienia światowego handlu żywnością i nawozami, powiedział Dmitrij Babin z BCS Mir Investments.

UE zmieni sankcje wobec Rosji, aby umożliwić częściowe odmrożenie środków z sankcjonowanych rosyjskich banków w celu ułatwienia handlu żywnością i nawozami, podał Reuters.

Jednocześnie gracze rynkowi nadal spokojnie oceniają raport gazety Wiedomosti, powołując się na źródła, że ​​rosyjskie Ministerstwo Finansów zaproponowało zmianę reguły budżetowej w następujących parametrach: skoncentruj się na cenie odcięcia 60 USD za baryłkę przy obliczaniu podstawowych przychody z ropy naftowej i gazu oraz stałe wolumeny wydobycia ropy naftowej na poziomie 9,5 miliona baryłek dziennie.

W efekcie dolar traci do rubla o 0,8%, euro dodaje 0,1%. Cena rubla ropy wyniosła około 5,86 tys. za baryłkę Brent.

PROGNOZY

Pytanie o termin wprowadzenia nowej reguły budżetowej pozostaje otwarte, jednak mechanizm ten prawdopodobnie nie zostanie w pełni uruchomiony w tym roku – komentują analitycy Raiffeisenbanku.

„Obecne sygnały w ramach nowej reguły budżetowej traktujemy jako próbę złagodzenia wpływu kalendarzowego czynnika umocnienia rubla – kluczowe daty podatkowe w przyszłym tygodniu (25 i 28 lipca). potrzebne do uzyskania rzeczywistego efektu” – zauważa Jewgienij Koshelev z Rosbanku.

W najbliższej przyszłości wartość odniesienia dla dolara wynosi 54-58 rubli, mówi Sophia Kirsanova z firmy zarządzającej „First”.

Kinga Bębenek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.