Co się dzieje z akcjami Tesli? Tu pojawiają się trudności

Tesla jest jedną z najlepszych akcji od maja, ale wzloty i upadki w ciągu ostatnich kilku dni podkreślają nerwowość inwestorów. Z jednej strony sprzedaż w III kwartale nie spełniła szacunków, z drugiej wysokie ceny litu, które wpływają na koszty produkcji, wreszcie kryzys kosztów utrzymania, który przekłada się na znaczny spadek popyt ze strony wielu kategorii konsumentów, w tym nabywców samochodów. Tesla mierzy się z tym wszystkim, nawet jeśli oczekiwania analityków pozostają bardzo różowe: prognozują jednak 42% wzrost przychodów w 2023 roku.

Dzienny spadek Tesli o 9% to silna oznaka nerwowości
Ostatnie sesje na Wall Street pozostawiły mieszane sygnały . Generalnie oczekiwano wzrostu akcji o wysokim poziomie beta i akcji wzrostowych , podczas gdy akcje sektora obronnego i towarowego rosły bardziej .

Aby poinformować o tym, co się stało i dzieje z akcjami Tesli ( NASDAQ: TSLA ), w poniedziałek akcje straciły 8,6% w jednej sesji : jedyna mega-cap (40 największych akcji S&P 500), która spadła o ponad 1 %. Duża część tej porażki Tesli była spowodowana opublikowaniem danych dotyczących dostaw w trzecim kwartale , w porównaniu z szacunkami (343 830 w porównaniu z 357 938) z powodu – według oficjalnych źródeł – problemów logistycznych. Nacisk pozostaje wysoki, ponieważ teraz producent pojazdów elektrycznych musi wyprodukować 450 000 samochodów w ostatnim kwartale, aby osiągnąć założony cel 50% rocznie. Naprawdę podjazdowy cel .

Gdyby problemy logistyczne w globalnym łańcuchu dostaw w branży motoryzacyjnej nie wystarczyły, istnieją dwa inne źródła ryzyka . Do tej pory Tesla była odporna na kryzys kosztów życia spowodowany niekontrolowanym kryzysem energetycznym. Przeciwnie. W ostatnich miesiącach akcje znacznie przewyższały światowy sektor dóbr luksusowych (patrz wykres poniżej).

Jednak wraz z wysokimi cenami energii elektrycznej i wysoką inflacją z powodu rosnących cen energii i żywności, popyt spada dramatycznie dla wielu nawet odnoszących sukcesy firm konsumenckich, takich jak Apple, Nike i H&M. Jest to prawdopodobnie największe ryzyko również dla perspektyw Tesli , która do tej pory nadal jest bardzo optymistyczna, a analitycy spodziewają się wzrostu przychodów o 42% w 2023 r. Różowa wizja, którą trudno pogodzić biorąc pod uwagę trend cen energii elektrycznej i dochodów do dyspozycji.

Co więcej, istnieją dwie dalsze poważne przeszkody w rozwoju Tesli . Pierwszym z nich jest cena litu, która pozostaje wysoka i prowadzi do wzrostu kosztów baterii , a tym samym pojazdów elektrycznych. Oznacza to, że również biorąc pod uwagę oczekiwaną krzywą adaptacji pojazdów elektrycznych, mamy do czynienia z rynkiem, który może pozostać zakontraktowany przez lata.

Kolejnym ograniczeniem jest fizyczna sieć elektryczna, która wymaga ogromnej modernizacji, aby obsłużyć wszystkie nowe samochody elektryczne i pompy ciepła powietrze-woda. Oba te problemy są poza bezpośrednią kontrolą Tesli i, jeśli nie zostaną szybko rozwiązane, mogą zmienić cel 50% rocznego wzrostu w wizję bez związku z rzeczywistością.

Kinga Bębenek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.