Jak przygotowuję się na jaśniejsze dni na giełdzie

To był upokarzający rok dla giełdy. Od 12 lipca trzy główne indeksy – S&P 500 , Nasdaq Composite i Dow Jones – spadły odpowiednio o ponad 20%, 28% i 15%. Rynki niedźwiedzia nie są nowością na Wall Street; zdarzyły się w przeszłości i można się założyć, że będą się powtarzać w przyszłości.

Jednak jako inwestor jedyną rzeczą, której nie chcesz robić podczas bessy, jest panika. Zamiast tego wykorzystaj ten czas na swoją korzyść. Oto jak przygotowuję się na lepsze dni na giełdzie.

Wybieram się na zakupy ze zniżkami
Jeśli wierzysz w długoterminowy potencjał akcji, nie powinieneś zniechęcać się krótkoterminowymi spadkami cen. Jeśli już, możesz to postrzegać jako szansę na zdobycie niektórych swoich ulubionych inwestycji ze zniżką i potencjalnie obniżenie podstawy kosztów. Podstawa kosztowa to średnia cena, jaką zapłaciłeś za akcję określonej akcji i ostatecznie określa, ile zyskujesz (lub stracisz) ze sprzedaży. Jeśli kupisz 10 akcji po 100 USD, 10 akcji po 150 USD i 10 akcji po 200 USD, podstawa kosztu wyniesie 150 USD.

Kiedy inwestujesz w określone akcje, powinieneś być przygotowany na utrzymanie ich na dłuższą metę. Warren Buffett powiedział kiedyś: „Jeśli nie chcesz posiadać akcji przez 10 lat, nawet nie myśl o posiadaniu ich przez 10 minut”.

Mając to na uwadze, jeśli zainwestowałeś w akcje o wartości 200 USD, zobaczenie ich po 150 USD powinno być dla Ciebie okazją – zwłaszcza, jeśli nic zasadniczo nie zmieniło się w firmie. Inwestowanie w wartość polega na znalezieniu akcji o wartości niższej niż ich rzeczywista wartość, a bessy stanowią świetną okazję, aby to zrobić.

Zwiększanie pozycji w głównych indeksach
Jedyną rzeczą, której nie chcesz robić podczas bessy, jest zaprzestanie inwestowania, ponieważ zwykle kończy się to bezproduktywnym działaniem. Raczej powinieneś inwestować na szerszym rynku jako całości, zamiast skupiać się na pojedynczych firmach, które mogą nie być w stanie przetrwać burzy i zobaczyć jaśniejszych dni. Chociaż określone spółki mogą nie przetrwać trudnych czasów gospodarczych i spadków na rynku, rynek akcji jako całość (zwykle mierzony za pomocą głównych indeksów) historycznie odbił się od rynków bessy.

Tylko w ciągu ostatnich kilku dekad trzy główne indeksy przetrwały jedne z najtrudniejszych warunków gospodarczych w historii Stanów Zjednoczonych. Wrócili z Czarnego Poniedziałku (1987), załamania się bańki internetowej (koniec lat 90.), Wielkiej Recesji (2008-2009) i pandemii (2020-2021) i nie ma powodu sądzić, że wygrają. t wyjście z obecnej bessy.

Dywersyfikacja jest jednym z kluczowych filarów inwestowania i staje się jeszcze ważniejsza w okresach spadkowych. Nigdy nie chcesz, aby sukces (lub porażka) Twojego portfela opierał się na zbyt małej liczbie firm; zamiast tego postaw swoje pieniądze na szerszym rynku akcji i ufaj, że po deszczu będzie słońce.

Kinga Bębenek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.