NZD/USD KORYGUJE SIĘ DALEJ OD DWUTYGODNIOWEGO SZCZYTU, SPADA DO ZNAKU 0,5700 LUB ŚWIEŻEGO DZIENNEGO MINIMUM

NZD/USD wycofuje się z prawie dwutygodniowego maksimum na początku tego czwartku przy świeżym kupnie USD.
Zakłady na bardziej agresywne podwyżki stóp Fed i podwyższoną rentowność obligacji amerykańskich nadal zwiększają zyski.
Obawy przed recesją wpływają na nastroje inwestorów, a także wywierają presję na wrażliwego na ryzyko kiwi.
Para NZD/USD walczy o akceptację powyżej granicy 0,5800 drugi dzień z rzędu i gwałtownie wycofuje się z prawie dwutygodniowego maksimum osiągniętego wcześniej w ten czwartek. Stały spadek w ciągu dnia rozciąga się przez sesję środkowoeuropejską i ciągnie ceny spot do świeżego dziennego minimum, przy czym niedźwiedzie spoglądają na utrzymujące się wybicie poniżej okrągłej wartości 0,5700.

Połączenie czynników pomaga ożywić popyt na dolary amerykańskie, co z kolei wywiera pewną presję na spadek pary NZD/USD. Inwestorzy wydają się być przekonani, że Fed będzie trzymał się swojej agresywnej ścieżki zacieśniania polityki, aby okiełznać inflację i wycenia kolejną ogromną podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych w listopadzie. Zakłady zostały potwierdzone przez ostatnie jastrzębie komentarze kilku przedstawicieli Fed, które nadal wspierają wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i nadal działają jako wiatr w tył dla USD.

Poza tym, powszechne środowisko, w którym można uniknąć ryzyka, zapewnia dodatkowy impuls do bezpiecznej przystani i przyczynia się do odpychania wrażliwych na ryzyko kiwi. Inwestorzy nadal obawiają się, że szybko rosnące koszty finansowania zewnętrznego doprowadzą do głębszego globalnego spowolnienia gospodarczego. Co więcej, ryzyko dalszej eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego odbija się na nastrojach ryzyka. To z kolei sprzyja niedźwiedzim traderom i sugeruje, że ścieżka najmniejszego oporu dla pary NZD/USD jest zniżkowa.

Uczestnicy rynku mogą jednak powstrzymać się od pozycjonowania na większe straty i wolą odsunąć się na margines przed uważnie obserwowanymi miesięcznymi danymi o zatrudnieniu w USA, które mają się odbyć w piątek. Powszechnie znany raport NFP wpłynie na oczekiwania podwyżek stóp Fed i odegra kluczową rolę w kształtowaniu USD w najbliższym czasie. W międzyczasie czwartkowa publikacja amerykańskiego Weekly Initial Jobless Claims, wraz z wystąpieniami członków FOMC i szerszym sentymentem dot. ryzyka rynkowego, może dać impuls parze NZD/USD.

Kinga Bębenek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.