2 zapasy Warrena Buffetta, które chciałbyś kupić podczas kąpieli

Nawet w wieku 91 lat Warren Buffett jest powszechnie uważany za jednego z największych inwestorów na świecie. Podczas swojej trwającej 55 lat pracy w firmie inwestycyjnej Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A) (NYSE: BRK.B) osiągnął średni roczny zwrot na poziomie 20%, dwukrotnie wyższy od referencyjnego indeksu giełdowego S&P 500 .

Filozofia inwestycyjna Buffetta jest zaskakująco prosta: koncentracja na firmach, które osiągają stałe zyski, zwracają pieniądze swoim udziałowcom i mają zróżnicowane źródła przychodów. Co jednak najważniejsze, kupuje te spółki z zamiarem trzymania ich przez ekstremalnie długi okres.

Oto dwa najlepsze typy Berkshire, które konsekwentnie pasują do rachunku w swoich kilkudziesięcioletnich historiach i prawdopodobnie będą nadal to robić.

Sprawa dla Amazona
Amazon (NASDAQ: AMZN) wszedł na giełdę w 1997 roku, kiedy boom na technologie internetowe naprawdę się rozpalał. Warren Buffett ma tendencję do unikania biznesów, których nie do końca rozumie, więc unikał akcji Amazon, pomimo uznania firmy za jej innowacyjność. Od czasu debiutu zwróciło ponad 122 000%. Chociaż Berkshire dokonał w 2019 roku zakupu o wartości 1 miliarda dolarów, Warren Buffett wielokrotnie wyrażał żal , że nie dokonał zakupu wcześniej.

Amazon jest obecnie światowym liderem w handlu elektronicznym, ale przekształcił się również w niezwykle zróżnicowaną firmę. Jej firma Amazon Web Services (AWS) jest powszechnie uważana za dostawcę usług w chmurze numer 1, a jej segment reklamowy wygenerował 32,6 miliarda dolarów sprzedaży w ciągu ostatnich czterech kwartałów – nawet więcej niż platforma wideo Alphabet na YouTube.

Reklama może być silnym źródłem przychodów dla Amazona w przyszłości, ponieważ firma wykorzystuje rosnące portfolio zasobów cyfrowych. Należą do nich platforma muzyczna i prawa do czwartej nocy futbolu NFL w ramach usługi przesyłania strumieniowego Prime. Ale na razie AWS jest gwiazdą programu, służąc jako motor rentowności całej firmy. Pomimo tego, że odpowiada za zaledwie 14% z 477,7 miliardów dolarów całkowitych przychodów Amazona, AWS odpowiada za wszystkie przychody operacyjne w ciągu ostatnich czterech kwartałów.

Na początku tego roku Amazon ogłosił nowy program skupu akcji o wartości 10 miliardów dolarów , który był ostatnim elementem układanki Buffetta. Teraz Amazon jest rentowny, różnorodny i zwraca pieniądze akcjonariuszom. Ma również 25-letnią historię wydajności. Biorąc pod uwagę, że akcje Amazona spadły obecnie o 41% w stosunku do rekordowego poziomu w związku z szerszą wyprzedażą technologii, inwestorzy mogą chcieć kupić spadek.

Sprawa dla Apple
Apple (NASDAQ: AAPL) jest nie tylko największą firmą na świecie, z wyceną rynkową na poziomie 2,3 biliona dolarów, ale także największą pozycją w portfolio Buffetta. Stanowi 41,1% wszystkich 322,7 miliardów dolarów w akcjach Berkshire i podobnie jak Amazon sprawdza wszystkie pola.

Chociaż Apple jest najbardziej znany ze swoich produktów sprzętowych, takich jak komputery iPhone, iPad, AirPods i Mac, szybko rozszerzył swoje portfolio usług, które rosną szybciej i są bardziej opłacalne na marży. Należą do nich Apple Pay, Apple Music, iCloud i platforma strumieniowa Apple TV+, żeby wymienić tylko kilka.

Tam, gdzie konsument może kupić nowego iPhone’a raz lub dwa lata, większość marek usług Apple opiera się na subskrypcji, więc w wielu przypadkach generują one cykliczne przychody co miesiąc. W ciągu ostatnich czterech kwartałów segment usług wypracował 19,4% całkowitych 386 miliardów dolarów przychodów Apple, więc nadal stanowi stosunkowo niewielką część całego biznesu. Jednak wzrósł on o 24,4% w porównaniu z poprzednim okresem 12 miesięcy, czyli znacznie szybciej niż 17,3% wzrostu segmentu produktów.

Na podstawie ostatniego drugiego kwartału roku podatkowego 2022 firmy Apple (zakończonego 26 marca) segment usług osiągnął marżę zysku brutto na poziomie 72%, w porównaniu do zaledwie 36% w przypadku produktów. Dzieje się tak dlatego, że usługi Apple są cyfrowe i mogą być dostarczane natychmiast po niskich kosztach, podczas gdy sprzęt jest drogi w produkcji. W każdym razie te dwie jednostki biznesowe ładnie się uzupełniają iw ciągu ostatnich czterech kwartałów osiągnęły zysk netto (zysk) wynoszący 101 miliardów dolarów.

Co Apple robi z tymi wszystkimi pieniędzmi? Oprócz inwestowania w nowe innowacje, zwraca znaczną kwotę akcjonariuszom na dwa sposoby. Po pierwsze, wypłaca skromną kwartalną dywidendę w wysokości 0,23 USD na akcję, co odpowiada stopie dywidendy 0,68%. Po drugie, ma bardzo duży program skupu akcji własnych, który w tej chwili wynosi 90 miliardów dolarów, ale w ciągu ostatnich dwóch kwartałów jest to 43 miliardy dolarów i kolejne 85 miliardów w całym roku podatkowym 2021.

Nic dziwnego, że Buffett jest gorący na akcjach Apple. Ponieważ akcje są notowane z 20% zniżką w stosunku do swoich wszechczasów, być może Ty też powinieneś.

Kinga Bębenek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.