Inflacja w USA sięga 9,1%

W środę, 13 lipca 2022 r., opublikowano dane o amerykańskim CPI (inflacji) , które były bardzo uważnie obserwowane przez rynek, ponieważ główna historia makroekonomiczna ostatnich miesięcy przyspiesza globalną inflację, którą Rezerwa Federalna początkowo określiła jako „przejściową”. ”. To już drugi miesiąc z rzędu, w którym dane o inflacji w USA przekroczyły oczekiwania, przy czym ekonomiści spodziewają się, że dziś zanualizowana stopa wyniesie około 8,6% do 8,8%, podczas gdy dzisiejsze dane pokazują inflację na poziomie 9,1%. To najwyższa inflacja w USA od 1981 roku.

Oczekiwano, że dane o CPI z czerwca 2022 r. nie wykażą znaczącego wzrostu zasadniczej rocznej stopy z 8,6%, ale na początku tego tygodnia Biały Dom ostrzegał przed przekroczeniem, zarządzając oczekiwaniami. Wzrost CPI miesiąc do miesiąca wyniósł 1,3%. Co znamienne, bazowy CPI, który jest prawdopodobnie dokładniejszym miernikiem podstawowych presji inflacyjnych, również przewyższył oczekiwania, osiągając wzrost o 0,7% miesiąc do miesiąca w porównaniu z oczekiwanym 0,5%. Podobnie jak w ostatnich miesiącach, większość wzrostu cen można przypisać rosnącym kosztom żywności i energii. Jednak inne elementy odpowiadają za nieco mniej niż połowę wzrostu.

Szczególnie niepokojące dla analityków jest to, że wzrost inflacji nie wydaje się jeszcze zwalniać, co sprawia, że ​​jest mniej prawdopodobne, że inflacja zbliża się do szczytu. Rezerwa Federalna zwróci na to uwagę i będzie bardziej skłonna do podwyżki stóp o 0,75%, a nawet 1,00% na kolejnym posiedzeniu. Analitycy spodziewali się, że Fed zdecyduje się na podwyżkę o 0,50% lub 0,75%. Podwyżka o 0,75% jest postrzegana jako najbardziej prawdopodobny wynik, jak sugerują rentowności rynkowe.

Wpływ CPI na rynek w USA
Półtorej godziny po publikacji danych o CPI w kluczowych barometrach rynkowych zaobserwowano następujące zmiany cen:

Indeks dolara amerykańskiego +0,52%
2-letnia stopa kapitalizacji USA + 3,36%
Indeks S&P 500 -1,79%
Bitcoin/USD -3,82%
Co ciekawe, para walutowa EUR/USD ponownie dotknęła parytetu po publikacji, ale wydaje się, że niechętnie schodzi poniżej 1,0000 USD z powodu silnych zakupów na tym poziomie.

Te początkowe reakcje rynkowe są znaczne, jeśli nie przesadnie duże . Sugerują oni, że dzisiejsze dane o CPI powodują oczekiwanie bardziej jastrzębich zmian w polityce pieniężnej Fed , zwiększając dolara amerykańskiego, zyski z dolara i szkodząc aktywom ryzykownym wycenianym w USD, takim jak główny indeks giełdowy, S&P 500 i Bitcoin/ USD .

Co to oznacza dla traderów?
Dzisiejsza publikacja danych jest znacząca, ponieważ jest gorsza niż oczekiwano w i tak już nerwowym środowisku pozbawionym ryzyka.

Jest prawdopodobne, że długoterminowy trend wzrostowy w dolarach amerykańskich i krótkoterminowych stopach dolara amerykańskiego, zwłaszcza w przypadku 2-letnich obligacji skarbowych, będzie kontynuowany.

Na rynku Forex najlepszą parą walutową do handlu zaliczkami w dolarach amerykańskich będzie prawdopodobnie para walutowa USD/JPY .

Giełda w USA jest już w fazie bessy, a dzisiejsze dane z dużym prawdopodobieństwem spowodują spadki na tyle duże, że w nadchodzących dniach będą mogły testować ostatnie minima.

Dzisiejsza publikacja danych o CPI prawdopodobnie da handlowcom możliwość handlu w kierunku trendu na wiadomości potwierdzające trend.

Kinga Bębenek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.